25 júla 28.7. 1915 SA NARODIL VYNÁLEZCA LASERU CHARLES TOWNES
Päť rokov sa snažil vytvoriť generátor krátkych vĺn, ktorými chcel študovať štruktúru molekúl a atómov. Nakoniec sa mu podarilo zostrojiť jeden z najvšestrannejších vynálezov 20. storočia.
Teoreticky pritom Townes (28.7.1915 – 27.1.2015) neprišiel s ničím novým. Ako neskôr sám povedal, všetko, čo sa týka lasera tu existovalo 25 rokov predtým. „Myšlienky tam boli, no nikto to proste nedal dohromady. Väčšina fyzikov tomu neverila,“ spomínal v roku 2005 v rozhovore pre Guardian.
„Uvedomil som si, že ak to niekedy bude fungovať, musíme použiť molekuly. Sú už od prírody veľmi malé, rezonujú na týchto vysokých frekvenciách alebo krátkych vlnových dĺžkach, nejako ich musíme využiť,“ spomínal v rozhovore pre organizáciu Academy of Achievement. No vždy, keď ich príliš zahrial, sa mu molekuly rozpadli. Až neskôr prišiel na spôsob, ako využiť molekuly bez toho, aby sa tak stalo.
Takto vznikla myšlienka, ako zostrojiť „maser“ – zosilňovač mikrovĺn pomocou stimulovania emisie žiarenia. Spolu s dvoma študentami sa ho podarilo zostrojiť v roku 1953.
Townes spolu so svojím švagrom Schawlowom v roku 1958 napísali štúdiu, podľa ktorej na rovnakom princípe môže fungovať aj generátor svetla. Nazvali ho optický maser a dali si ho aj patentovať. Uchytil sa však skôr názov laser. Ako prvý ho zostrojil o dva roky neskôr Američan Theodore Maiman.
Laser sa v súčasnosti využíva v mnohých oblastiach ľudskej činnosti: sekajú sa s ním kovy, operujú oči, navádzajú rakety, čítajú CD-čka či čiarové kódy v obchode, využívajú sa v tlačiarňach. Samotným vedcom pomohol k objavom, za ktoré dostali viac ako desať Nobelových cien.
Kalendár medzinárodných dní pre nás pripravujú „slobodní ľudia“ zo spoločnosti www.fsgroup.sk a www.goaart.sk.
Zdroje: dennikn.sk; sk.wikipedia.org