20 aug 23.8.1934 NAVŽDY ODIŠIEL VIKTOR KAPLAN
Je autorom revolučnej vodnej turbíny, ktorá bola prispôsobená na vytváranie elektrickej energie bez silného prúdenia a iba s minimálnym spádom.
Rakúsky inžinier a vynálezca (27.11.1876 – 23.8.1934) bol veľmi zvedavý, zručný už ako malý chlapec. Vyrobil si elektromotorček, skonštruoval model parného stroja, vyrobil si malé vodné koleso. Keď bol na strednej škole, pustil sa do výroby fotoaparátu. Potom študoval stavbu strojov a Dieselových motorov vo Viedni. Po nejakom čase začal pôsobiť na Nemeckej vysokej škole technickej v Brne ako asistent profesora. Tu sa začal venovať problematike vodných motorov, ale hlavne zlepšovaniu účinnosti Francisovej turbíny.
Svoj model turbíny formoval z plechu o priemere 10 až 18 cm v ruke. Zaoberal sa tvarom obežného kolesa, počtom a natáčaním lopatiek, prúdením vody v bezlopatkovom priestore aj modelovaním tvaru sacej rúry. Postupom času zistil, že lopatky by sa mali chovať ako lodná skrutka a je nutné ich natáčať podľa množstva pretekajúcej kvapaliny. Malým počtom lopatiek dosiahla turbína účinnosť 93% a v roku 1913 na pokusných zariadeniach 800 otáčok za minútu. To bol skoro dvojnásobok výkonu Francisovej turbíny.
Dostavili sa však problémy, nielen zo strany veľkých firiem z tejto oblasti, ale aj ťažkosti s inštaláciou turbín vo veľkých riekach. Pod vplyvom uvoľňovania pohlteného vzduchu z vody sa lopatky lámali a betónové stavby praskali. Pretože keď je tlak vo vode menší než atmosferický, tak v turbíne a hlavne v lopatkách vznikali mikroskopické dutinky. No problém jeho študenti odstránili a tak vývoj a výroba mohli pokračovať ďalej. V roku 1925 sa dodala jeho turbína elektrárni Lilla Edet vo Švédsku. Išlo o kolos s priemerom 5800 mm a výkonom 8 243 kW. Prvá turbína sa v Československej republike inštalovala v roku 1921 v Poděbradoch.
V roku 1931 sa Kaplán rozhodol odísť na rakúsku usadlosť, kde neskôr aj zomrel na mozgovú mŕtvicu.
Historický kalendár pre nás pripravujú „slobodní ľudia“ zo spoločnosti www.fsgroup.sk a www.goaart.sk.
Zdroje: edu.techmania.cz; enviweb.cz; sk.wikipedia.org